23 listopada 2011

Szklankowe z makiem

Czytałam i czytałam o tym cieście na wielu blogach. Pewnie nie ma osoby która by nie znała ciasta szklanowego czy inaczej białkowego. W końcu zebrałam tyle białek, że i ja mogłam to ciasto zrobić. I normalnie ... oszalałam na jego punkcie. Mój mąż podobnie. Ciasto niewiarygodnie proste i cudownie smaczne. I poczułam , że święta już są blisko :).
Korzystałam z przepisu Cukrowej Wróżki.


CIASTO Z BIAŁEK Z MAKIEM


1 szklanka białek (z 6-7 jaj)
1 szklanka mąki
1 szklanka cukru
1 szklanka suchego maku
200 g masła, stopionego i ostudzonego
pół opakowania proszku do pieczenia
cukier wanilinowy/skórka cytrynowa wdg uznania



Nagrzać piekarnik do 180 stopni,. Białka ubijać na pianę. Pod koniec ubijania dodać w kilku partiach cukier. Poubijac jeszcze trochę, a następnie dodawać: makę z proszkiem do pieczenia, mak i cukier wanilinowy, lub skórkę cytrynową, mieszając delikatnie łyżką. Dolać zimny tłuszcz i jeszcze pomieszać. Ciasto przełożyć do formu wysmarowanej tłuszczem. Piec ok. 45 minut, do suchego patyczka.

SMACZNEGO :)

17 listopada 2011

Kasza gryczana

Na koniec akcji Gotujemy po Polsku , któremu patronuje serwis zPierwszegoTłoczenia.pl jest kasza w wykonaniu mojego męża. Pyszna. Rewelacyjna. Z kubeczkiem maślanki.
PYCHA!!


KASZA GRYCZANA

2 woreczki kaszy gryczanej
mała cebulka
2 ząbki czosnku
1 marchewka
1/2 pora
1/3 szklanki bulionu
2 łyżki koncentratu
1 łyżeczka słodkiej papryki
pieprz mielony
2 łyżki oleju
1 łyżka masła

Kaszę ugotować według wskazań na opakowaniu.
Na patelni rozgrzać olej i masło, wrzucić drobno posiekaną cebulkę i 3 posiekane ząbki czosnku. Zeszklić. Dodać startą marchewkę i posiekanego pora. Podlać bulionem, dodać koncentrat pomidorowy i sypaną paprykę oraz pieprz. Chwilkę poddusić. Połączyć z kaszą i można podawać.

SMACZNEGO :)



Gotujemy po polsku!

Parzybroda

Wygrzebałam przepis na tą zupę w książce ŚLĄSKA KUCHARKA DOSKONAŁA Elżbiety Łabońskiej. Przeczytałam przepis, zerknęłam do lodówki i stwierdziłam, że zamienię to i owo i szybko ugotuję parzybrodę.
Kiedy już po domu unosił się zapach, kiedy próbowałam poczułam się ... błogo. Nie wiem czemu, ale skojarzyła mi się z dzieciństwem - przedszkolem, albo urlopem i stołówką :).
A dlaczego parzybroda? Bo kapustę kroi się w paski, mocno doprawia pieprzem i jest tak smaczna, że szybko się ją je i ... dlatego parzy w brodę :)). Kolejną rzeczą którą wyczytałam to różnica między kapuśniakiem a parzybrodą: kapuśniak jest z kapusty kiszonej, a parzybroda z białej kapusty :))
No to nie przedlużając to moja kolejna propozycja do akcji GOTUJEMY PO POLSKU, któremu patronuje serwis zPierwszegoTloczenia.pl.




PARZYBRODA

1/2 główki średniej białej kapusty
1/2 kg ziemniaków
cebula mała
wywar mięsny
sól
pieprz czarny mielony
ziele angielskie
kminek

Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Wrzucić do garnka. Kapustę poszatkować, wrzucić do garnka. Zalać wywarem  i gotować. Cebulkę drobno posiekać i dodać do garnka. Wrzucić 3 ziarenka ziela angielskiego, posypać kminkiem i gotować do miękkości. Na koniec doprawić do smaku solą i dużą ilością pieprzu.
Można po nalaniu na talerze dodać lyżeczkę śmietany.

SMACZNEGO :)



Gotujemy po polsku!

16 listopada 2011

Pierogi z kaszą gryczaną i białym serem

Kolejną potrawą, którą dorzucam do akcji GOTUJEMY PO POLSKU, a której patronuje serwis zPierwszegoTloczenia.pl są pierogi z kaszą i białym serem. Mnie osobiście pierogi zachwyciły i obiadałam się nimi nawet na zimno. Mąż powiedział, że są ok, a dziecko ... Lepiej nie będę pisać :)
Przepis znalazłam tutaj, jednak jak ktoś ma wypróbowany przepis na pierogi niech robi po swojemu, ciasto które podam poniżej wyszło mi jakieś średnio twarde. Może dlatego, żę mam średnią rękę do zagniatania ciasta na pierogi. A mąż mówił "nie dodawać jajka"... :)
No nic, ja zachęcam do zrobienia tych pierogów. Pysznie smakują ze śmietaną lub podsmażoną cebulką.


PIEROGI Z KASZĄ GRYCZANĄ I BIAŁYM SEREM

Ciasto
1 kg mąki
1 jajko
2-3 łyżki oleju,
sól
2,5-3 szklanki gorącej wody

Nadzienie
2 szklanki kaszy gryczanej
1 l mleka
0,5 kg dobrze odciśniętego białego sera
sól, cukier
pieprz czarny mielony

Zagotować mleko, wsypać do niego kaszę, sól, trochę cukru. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu, aż kasza będzie miękka, a mleko w nią całkowicie wsiąknie. Ser rozkruszyć i wymieszać z kaszą, dodać sól i pieprz. Masa powinna być klejąca, doprawić do smaku.

Usypać kopiec z mąki, zrobić wgłębienie, wbić jajko, dodać sól, olej i 2,5 szklanki dobrze ciepłej wody. Wyrobić miękkie, elastyczne ciasto. Jeżeli jest twarde dodać więcej wody. Zawinąć ciasto w folię i odstawić na pół godziny by dojrzało w temperaturze pokojowej. Odcinać ciasto po kawałku i rozwałkowywać cienki placek. Podsypywać mąką blat lub stolnicę, na której wałkujemy ciasto, by się nie lepiło. Wycinać krążki i lepić pierogi z nadzieniem z kaszy i sera. Pierogi wrzucić do dużego garnka z osoloną wrzącą wodą. Kiedy woda wróci do wrzenia zamieszać delikatnie i gotować, aż pierogi wypłyną na powierzchnię. Gotować jeszcze chwilę i odcedzić pierogi.

SMACZNEGO :-)




Gotujemy po polsku!

15 listopada 2011

Bigos

Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby idąc na urodziny czy imieniny do moich Cioć, czy Wujków mogło zabraknąć na suto zostawionym stole ... bigosu.
Pojawia się zawsze i jako pierwszy znika :)
Dlatego kolejnym przepisem, który dorzucam do akcji GOTUJEMY PO POLSKU, któremu patronuje serwis zPierwszegoTloczenia.pl jest właśnie bigos. Tylko to taka moja wersja :), prawie beztłuszczowa.


BIGOS

1 kg kapusty kiszonej
1 cebula
20 dkg pieczarek
kiełbasa
kminek
ziele angielskie
liść laurowy
koncentrat pomidorowy
sól, pieprz

Kapustę poszatkować. Jeżeli jest bardzo kwaśna przepłukać wodą i dcedzić. Ewewntualnie zagotować, odlac wodę i ponownie zalać.
Kiedy mamy już ustaloną sprawę czy kapusta jest odpowiednia zalewamy kapustę wodą, ale nie do końca, dodajemy kilka ziarenek ziela angielskiego, listek laurowy, cebulę drobno posiekaną,  posypać kminkiem.
Gotować pod przykryciem. Kiedy kapusta zacznie stawac się miękka dodać kiełbasę pokrojoną w kostkę oraz pieczarki oczyszczone i pokrojone. Następnie dodać mały słoiczek koncentratu pomidorowego.
Wszystko razem dokładnie wymieszać.
Gotować tak długo aż wszystkie składniki będą miękkie.
Doprawić do smaku.

SMACZNEGO :)

Gotujemy po polsku!

13 listopada 2011

Flaki

To już kolejny rok kiedy Irena i Andrzej  organizują akcję GOTUJEMY PO POLSKU, a patronuje tej akcji serwis zPierwszegoTłoczenia.pl.
Na pierwszy rzut postanowiłam zamieścić przepis na flaki. Z flakami to jest tak, że albo się je lubi, albo wręcz nie cierpi. Jakoś nie znam osób, które by obojętnie koło tej potrawy przechodziły.
Ja jednak zachęcam do skosztowania, dobrze wygotowane i doprawione flaczki są naprawdę smaczne :-), trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, bo gotowanie trwa 2-3 godziny.



FLAKI

1 kg flaków (są flaki oczyszczone i pakowane w workach)
bulion wołowy
1 marchewka
1 pietruszka
1 seler
sól
pieprz
majeranek
gałka muszkatołowa
papryka ostra
imbir
ziele angielskie
liść laurowy

Flaki wrzucić do garnka, zalać wodą i zagotować. Pogotować kilka minut.
Odcedzić. Następnie flaki zalać bulionem i gotować.
Marchewkę, seler (nie za duży) oraz pietruszkę (też nie za wielką) zetrzeć na tarce. Dodać do flaków.
Kiedy flaki zaczną się stawać miękkie dodać przyprawy. Na koniec doprawić do smaku.
Żeby wydobyć smak można dodać trochę octu już na talerzu.

SMACZNEGO :))


Gotujemy po polsku!